Woodson (24-22.5) over Rock Creek
Fair Condition56 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.0n Of Wellsville |
| Carries | Woodson (24-22.5) |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 38.73867, -95.08447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000301061504740 |