Marshall (14-22.9) over Turkey Creek
Good Condition48 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 0.5n 4.0e Of Peoria |
| Carries | Marshall (14-22.9) |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 38.59377, -95.08472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.5 ft (40.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 319.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000301061904940 |