Kingman (12-22.2) over Trib. Marais Des Cygnes
Poor Condition96 years old5 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.0n Of Rantoul |
| Carries | Kingman (12-22.2) |
| Crosses | Trib. Marais Des Cygnes |
| Coordinates | 38.56454, -95.09749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 31.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301061204980 |