Virginia (14.3-23) over Turkey Creek
Poor Condition106 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.0e 2.3n Of Rantoul |
| Carries | Virginia (14.3-23) |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 38.59746, -95.08384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301063004927 |