Local 5.1-23.5 over Mosquito Creek
Fair Condition54 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 1.6n 0.5e Of Lane |
| Carries | Local 5.1-23.5 |
| Crosses | Mosquito Creek |
| Coordinates | 38.46404, -95.07486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 221.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000301063505109 |