Ellis Tr(5.5-23.9) over Trib. To Mosquito Creek
Fair Condition35 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 2.0n 0.9e Of Lane |
| Carries | Ellis Tr(5.5-23.9) |
| Crosses | Trib. To Mosquito Creek |
| Coordinates | 38.46973, -95.06851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 89.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000301063905105 |