Finney (6-22.4) over Mosquito Creek
Fair Condition96 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Franklin |
| Location | 2.5n 0.6w Of Lane |
| Carries | Finney (6-22.4) |
| Crosses | Mosquito Creek |
| Coordinates | 38.47714, -95.09409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2013) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000301061405100 |