Walla Walla Rd. over Trib To Republican River
Good Condition12 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 1.0w Junction City |
| Carries | Walla Walla Rd. |
| Crosses | Trib To Republican River |
| Coordinates | 39.05708, -96.88067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 78.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2014) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310869304302 |