Rifle Range Road over Four Mile Creek
Fair Condition34 years old175 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 6.5s 3.0e Of Milford |
| Carries | Rifle Range Road |
| Crosses | Four Mile Creek |
| Coordinates | 39.08068, -96.86386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310871304266 |