Walla Walla Road over Trib Of Republican River
Fair Condition96 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 1.0w Junction City |
| Carries | Walla Walla Road |
| Crosses | Trib Of Republican River |
| Coordinates | 39.05736, -96.87709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 45.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000310869704302 |