Otter Creek RD over Lyon Creek
Fair Condition113 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 4.0s Of Junction City |
| Carries | Otter Creek RD |
| Crosses | Lyon Creek |
| Coordinates | 38.95483, -96.84614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 124.7 ft (38 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 223.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310873604441 |