Otter Creek Road over Trib Of Clarks Creek
Poor Condition86 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 5.0s Of Junction City |
| Carries | Otter Creek Road |
| Crosses | Trib Of Clarks Creek |
| Coordinates | 38.94241, -96.84649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 52.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000310873404461 |