Thomas Creek RD over West Branch Davis Creek
Poor Condition76 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 8.0s 6.0e Junction City |
| Carries | Thomas Creek RD |
| Crosses | West Branch Davis Creek |
| Coordinates | 38.89917, -96.70500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.4 ft (24.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 179.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000310889004520 |