Thomas Creek RD over Thomas Creek
Good Condition43 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 8.0s 5.0e Junction City |
| Carries | Thomas Creek RD |
| Crosses | Thomas Creek |
| Coordinates | 38.89796, -96.73253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310885504521 |