Rooks Ranch Rd. over Swede Creek
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 13.0e Junction City |
| Carries | Rooks Ranch Rd. |
| Crosses | Swede Creek |
| Coordinates | 39.05087, -96.57792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 118.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310901404306 |