Moritz RD 20.8-l.8 over Swede Creek
Fair Condition81 years old80 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 1.0n 13.0e Junction City |
| Carries | Moritz RD 20.8-l.8 |
| Crosses | Swede Creek |
| Coordinates | 39.04639, -96.58056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 50.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000310901404308 |