K-177 HWY over Deadman Creek
Good Condition3 years old1,560 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 11.18 Mi N Morris Coln |
| Carries | K-177 HWY |
| Crosses | Deadman Creek |
| Coordinates | 39.02500, -96.53861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Area | 458.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,560 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700310891 |