Florence Road over Mcarthur Branch
Fair Condition55 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 2.0s 4.0e Junction City |
| Carries | Florence Road |
| Crosses | Mcarthur Branch |
| Coordinates | 38.97472, -96.56278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 52.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310901804408 |