K177 HWY over Pool Branch
Good Condition76 years old1,601 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 8.96 Mi N Morris Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Pool Branch |
| Coordinates | 38.99750, -96.52056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,601 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700310601 |