Edwards Rd20.4-u.1 over East Branch Humboldt Cr.
Good Condition38 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Geary |
| Location | 5.0s 13.0e Junction City |
| Carries | Edwards Rd20.4-u.1 |
| Crosses | East Branch Humboldt Cr. |
| Coordinates | 38.92819, -96.58563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 308.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000310901204481 |