34 Road over S Branch Hackberry Creek
Fair Condition64 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 2.0s 5.7w Of Gove |
| Carries | 34 Road |
| Crosses | S Branch Hackberry Creek |
| Coordinates | 38.93107, -100.59333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000320469004480 |