36 Road over N Branch Hackberry Creek
Fair Condition57 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 1.2n 4.7w Of Gove |
| Carries | 36 Road |
| Crosses | N Branch Hackberry Creek |
| Coordinates | 38.97796, -100.57462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 185.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320471004408 |