36 Road over M Branch Hackberry Creek
Fair Condition55 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Gove |
| Location | 0.4n 4.7w Of Gove |
| Carries | 36 Road |
| Crosses | M Branch Hackberry Creek |
| Coordinates | 38.96557, -100.57457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 285.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000320471004426 |