120 AVE (north) over Bow Creek
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 2.5w 7.5n Of Morland |
| Carries | 120 AVE (north) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.45963, -100.12520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 180.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330521003745 |