130 AVE (north) over Bow Creek
Fair Condition45 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.5w 7.8n Of Morland |
| Carries | 130 AVE (north) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.46269, -100.10661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 207.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330523003742 |