100 AVE (north) over Trib. To Antelope Creek
Fair Condition96 years old75 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 4.6n Of Studley |
| Carries | 100 AVE (north) |
| Crosses | Trib. To Antelope Creek |
| Coordinates | 39.42195, -100.16184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 179.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330517003800 |