180 AVE (south) over Brush Creek
Poor Condition45 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.0e 4.6s Of Morland |
| Carries | 180 AVE (south) |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.28336, -100.01444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 100.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330533003986 |