220 AVE (south) over Jackson Branch Brush Ck.
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 1.8e 5.3s Of Penokee |
| Carries | 220 AVE (south) |
| Crosses | Jackson Branch Brush Ck. |
| Coordinates | 39.27329, -99.94025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330541004002 |