M Road (west) over Brush Creek
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.0s 0.7e Of Penokee |
| Carries | M Road (west) |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.30578, -99.96500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 160.8 ft (49 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 357.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330537703960 |