190 AVE (north) over Rock Creek
Poor Condition86 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.3n 1.2w Of Penokee |
| Carries | 190 AVE (north) |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 39.40056, -99.99435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330535003824 |