O Terr. (west) over Trib. To S. Fork Solomon
Good Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 0.4s 1.8w Of Penokee |
| Carries | O Terr. (west) |
| Crosses | Trib. To S. Fork Solomon |
| Coordinates | 39.34222, -100.00639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330533403905 |