M Road (west) over Brush Creek
Good Condition61 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.0s 2.1e Of Penokee |
| Carries | M Road (west) |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 39.30583, -99.93880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 410.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330541103960 |