Dd Road (east) over Bow Creek
Fair Condition71 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 5.0s 0.1e Of Edmond |
| Carries | Dd Road (east) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.55364, -99.80646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 115.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330553903620 |