320 AVE (north) over Bow Creek
Good Condition12 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 5.0 S Of Edmund |
| Carries | 320 AVE (north) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.55310, -99.75132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 86.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330561003621 |