Dd Road (east) over Bow Creek
Fair Condition45 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 6.0s 1.0e Of Densmore |
| Carries | Dd Road (east) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.55353, -99.73047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 312.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330563103620 |