290 AVE (south) over Trib. To Saline River
Poor Condition86 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 9.2s 2.0e Of Hill City |
| Carries | 290 AVE (south) |
| Crosses | Trib. To Saline River |
| Coordinates | 39.22287, -99.81062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 57.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330555004067 |