310 AVE (south) over Trib. To Saline River
Good Condition44 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.5e 12.3s Of Hill City |
| Carries | 310 AVE (south) |
| Crosses | Trib. To Saline River |
| Coordinates | 39.18653, -99.77303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 75.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000330559004123 |