310 AVE (south) over Trib. To Saline River
Poor Condition71 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 3.5e 12.1s Of Hill City |
| Carries | 310 AVE (south) |
| Crosses | Trib. To Saline River |
| Coordinates | 39.18920, -99.77304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 77.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330559004121 |