L Road (east) over Wild Horse Creek
Fair Condition66 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 4.4s 3.4w Of Bogue |
| Carries | L Road (east) |
| Crosses | Wild Horse Creek |
| Coordinates | 39.29226, -99.75155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 139.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330561103980 |