L Road (east) over W. Br. Wild Horse Creek
Fair Condition86 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 4.4s 4.6w Of Bogue |
| Carries | L Road (east) |
| Crosses | W. Br. Wild Horse Creek |
| Coordinates | 39.29226, -99.77336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 201.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000330557903980 |