340 AVE (north) over Bow Creek
Good Condition44 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Graham |
| Location | 6.2s 1.3e Of Densmore |
| Carries | 340 AVE (north) |
| Crosses | Bow Creek |
| Coordinates | 39.55000, -99.71361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 342.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000330565003623 |