100th Road over Saline River
Good Condition25 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0w 1.4s Of Vesper |
| Carries | 100th Road |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 39.01138, -98.31840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 669.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530715104362 |