Lark Road over Unnamed Stream
Fair Condition101 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.5w Of Vesper |
| Carries | Lark Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.03056, -98.30861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 91.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530715604340 |