130th Road over Unnamed Stream
Fair Condition96 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.6n 0.9e Of Vesper |
| Carries | 130th Road |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.04111, -98.26111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530721004323 |