Pike Drive over Little Timber Creek
Fair Condition91 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.7n 0.1e Of Vesper |
| Carries | Pike Drive |
| Crosses | Little Timber Creek |
| Coordinates | 39.08889, -98.27194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 106.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530719304260 |