Rye Drive over Unnamed Stream
Poor Condition90 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0n 2.3e Of Denmark |
| Carries | Rye Drive |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.11806, -98.23528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 60.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530723404220 |