Pike Drive over Unnamed Stream
Poor Condition91 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0e Of Denmark |
| Carries | Pike Drive |
| Crosses | Unnamed Stream |
| Coordinates | 39.08917, -98.24361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 75.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530723104260 |