Sl 202 over Grand Canal
Good Condition36 years old243,128 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 2.0 Mi E Of Jct I 10 |
| Carries | Sl 202 |
| Crosses | Grand Canal |
| Coordinates | 33.45960, -112.00890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 190.6 ft (58.1 m) |
| Deck Area | 2533.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 243,128 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02023 |