Loop 202 over 32nd Street
Good Condition38 years old214,687 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 1.7 Mi E Of Jct I 10 |
| Carries | Loop 202 |
| Crosses | 32nd Street |
| Coordinates | 33.46080, -112.01320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 189.0 ft (57.6 m) |
| Deck Width | 155.2 ft (47.3 m) |
| Deck Area | 2795.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 214,687 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02022 |