183rd RD over Bullfoot Creek
Fair Condition96 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.9s 0.8w Of Lincoln |
| Carries | 183rd RD |
| Crosses | Bullfoot Creek |
| Coordinates | 39.00547, -98.16536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 91.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530731204367 |